Należy zwrócić uwagę na szeroką ofertą i możliwość dopasowania do mebli biurowych i gabinetowych. Pojedyncze stoły konferencyjne są stałym elementem oferty mebli biurowych, jako uzupełnienie biurek – dlatego wielkość pojedynczych stołów jest najczęściej ograniczona na 240cm, przystosowane są do korzystania w grupach 4, 6 i 8 osobowych. Oczywiście możemy dostawić kolejny stół i zwiększyć liczbę uczestników, natomiast standardowym kształtem jest prostokątny blat – pojedynczych stołów konferencyjnych. Ze względu na prostą budowę, możemy znaleźć stół konferencyjny typowo gabinetowy – o masywnej formie, wykonany w klasycznym lecz eleganckim stylu. Przykładem podstawowych stołów są modele Sirio, Ogi, Yan, Primo Space, Profil, natomiast gabinetowe stoły konferencyjne to przede wszystkim eRange, sQart i Avion.
Składane stoły konferencyjne
Są to często stoły bankietowe, które posiadają możliwość złożenia nóg do środka pod blatem, a następnie możemy je układać w stosie. Składane stoły konferencyjne na pewno przydadzą się, gdy nie mamy pomieszczenia z przeznaczeniem wyłącznie jako salę konferencyjną, a po zakończeniu spotkania możemy je złożyć i składować w magazynie. Przykładem tego rozwiązania są np. stoły konferencyjne Rico i Eryk – Nowy Styl.
Mobilne stoły konferencyjne
Zajmują trochę więcej miejsca po złożenia niż stoły składane, ale znacznie przewyższają je łatwością złożenia i konfiguracją. Atutem mobilnych stołów konferencyjnych jest system uchylny blatu, który możemy przechylić o 90 stopni – do pionu, dzięki prostym mechanizmom złożenie i rozłożenie stołu zajmuje kilka sekund, a kółka w które wyposażone są stoły pozwalają na mobilność – szybkie ustawienie lub schowanie stołów. Do łączenia stołów używane są najczęściej plastikowe mocowania pod blatem, które spinają koleje stoły w całość i nadając im oczekiwanej sztywności.
Jaka wielkość stołu konferencyjnego dla 4, 6, 8, 10, 12 i 16 osób?
Aby dobrać odpowiednią wielkość stołu konferencyjnego – pamiętajmy o wymiarach krzeseł lub foteli, minimalna przestrzeń dla jednej osoby to 60cm szerokości, ale optymalnie załóżmy co najmniej 70cm, aby wygodnie zasiadać i wstawać od stołu. Tak samo głębokość stołu konferencyjnego powinna być uzależniona od rodzaju spotkania, minimalna głębokość to 80cm, natomiast warto założyć co najmniej 90-100cm, aby móc swobodnie ze sobą rozmawiać nie zasłaniając innych uczestników.
Uzupełnienie stołów konferencyjnych
Ważnym aspektem jest zachowanie porządku na stole konferencyjnym, pamiętajmy również o doborze odpowiednich akcesoriów – przepusty kablowe, mediaporty, tory kablowe. Z pewnością część uczestników przyjdzie z laptopem i będzie potrzebowała podłączenia do prądu lub wewnętrznej sieci – np. drukarki – weźmy to pod uwagę już na etapie projektowania i wyboru odpowiednich stołów.